Datencenter

Internationaux de Strasbourg

Spielplan

1. Runde
Sonntag, 19.05.2019
16:30
Polen
Magda Linette
M. Linette
1
7
1
3
Schweden
Rebecca Peterson
R. Peterson
2
6
6
6
16:35
USA
Jennifer Brady
J. Brady
0
4
3
China
Qiang Wang
Q. Wang
2
6
6
17:00
Frankreich
Fiona Ferro
F. Ferro
2
6
6
Thailand
Luksika Kumkhum
L. Kumkhum
0
3
1
18:05
Frankreich
Harmony Tan
H. Tan
0
6
6
China
Saisai Zheng
S. Zheng
2
7
7
18:20
China
Lin Zhu
L. Zhu
0
0
1
Belarus
Aryna Sabalenka
A. Sabalenka
2
6
6
Montag, 20.05.2019
10:00
USA
Jessica Pegula
J. Pegula
0
3
1
Australien
Samantha Stosur
S. Stosur
2
6
6
10:00
Puerto Rico
Monica Puig
M. Puig
2
6
6
Deutschland
Tatjana Maria
T. Maria
0
1
1
11:10
Frankreich
Chloe Paquet
C. Paquet
2
6
6
USA
Sofia Kenin
S. Kenin
0
3
3
11:35
China
Shuai Zhang
S. Zhang
0
4
1
Australien
Astra Sharma
A. Sharma
2
6
6
12:00
Deutschland
Laura Siegemund
L. Siegemund
2
6
7
Mexiko
Renata Zarazua
R. Zarazua
0
4
6
12:45
Ukraine
Dayana Yastremska
D. Yastremska
2
6
6
Frankreich
Pauline Parmentier
P. Parmentier
0
2
4
13:10
China
Xinyun Han
X. Han
2
6
6
Slowakei
Anna Schmiedlova
A. Schmiedlova
0
0
2
14:20
Frankreich
Amandine Hesse
A. Hesse
2
6
6
China
Yafan Wang
Y. Fang
0
1
4
14:35
Belgien
Marie Benoit
M. Benoit
0
4
1
Ukraine
Marta Kostyuk
M. Kostyuk
2
6
6
Mittwoch, 22.05.2019
10:00
Frankreich
Caroline Garcia
C. Garcia
2
4
6
6
USA
Shelby Rogers
S. Rogers
1
6
4
3
10:00
Lettland
Diana Marcinkevica
D. Marcinkevica
0
5
5
Australien
Daria Gavrilova
D. Gavrilova
2
7
7
Achtelfinale
Mittwoch, 22.05.2019
11:05
China
Xinyun Han
X. Han
0
3
3
Frankreich
Chloe Paquet
C. Paquet
2
6
6
12:15
Ukraine
Marta Kostyuk
M. Kostyuk
2
6
6
China
Saisai Zheng
S. Zheng
0
3
1
12:40
Deutschland
Laura Siegemund
L. Siegemund
0
4
3
Belarus
Aryna Sabalenka
A. Sabalenka
2
6
6
13:10
Australien
Astra Sharma
A. Sharma
0
3
2
Puerto Rico
Monica Puig
M. Puig
2
6
6
13:55
Ukraine
Dayana Yastremska
D. Yastremska
2
6
6
Australien
Samantha Stosur
S. Stosur
0
0
2
14:25
Frankreich
Caroline Garcia
C. Garcia
2
6
6
Schweden
Rebecca Peterson
R. Peterson
0
2
3
15:10
Australien
Daria Gavrilova
D. Gavrilova
2
4
6
7
Frankreich
Amandine Hesse
A. Hesse
1
6
2
5
17:30
Frankreich
Fiona Ferro
F. Ferro
2
6
6
6
China
Qiang Wang
Q. Wang
1
7
3
3
Viertelfinale
Donnerstag, 23.05.2019
11:00
Australien
Daria Gavrilova
D. Gavrilova
0
3
6
Frankreich
Chloe Paquet
C. Paquet
2
6
7
13:00
Ukraine
Dayana Yastremska
D. Yastremska
2
6
6
Frankreich
Fiona Ferro
F. Ferro
0
1
3
14:20
Frankreich
Caroline Garcia
C. Garcia
2
3
6
6
Ukraine
Marta Kostyuk
M. Kostyuk
1
6
3
2
17:30
Puerto Rico
Monica Puig
M. Puig
1
1
6
2
Belarus
Aryna Sabalenka
A. Sabalenka
2
6
3
6
Halbfinale
Freitag, 24.05.2019
14:00
Ukraine
Dayana Yastremska
D. Yastremska
2
6
6
Belarus
Aryna Sabalenka
A. Sabalenka
0
4
4
15:40
Frankreich
Chloe Paquet
C. Paquet
0
3
4
Frankreich
Caroline Garcia
C. Garcia
2
6
6
Finale
Samstag, 25.05.2019
14:30
Frankreich
Caroline Garcia
C. Garcia
1
4
7
6
Ukraine
Dayana Yastremska
D. Yastremska
2
6
5
7