Datencenter

KDB Korea Open

Spielplan

1. Runde
Montag, 16.09.2019
05:00
Belgien
Greet Minnen
G. Minnen
0
4
3
Russland
Ekaterina Alexandrova
E. Alexandrova
2
6
6
05:00
Russland
Margarita Gasparyan
M. Gasparyan
2
7
6
Deutschland
Tatjana Maria
T. Maria
0
5
4
05:00
Rumänien
Irina Begu
I. Begu
0
1
4
Polen
Magda Linette
M. Linette
2
6
6
06:30
USA
Danielle Lao
D. Lao
0
4
6
China
Yafan Wang
Y. Fang
2
6
7
06:45
Brasilien
Gabriela Ce
G. Ce
0
1
4
Tschechien
Kristyna Pliskova
Kr. Pliskova
2
6
6
07:05
Belgien
Ysaline Bonaventure
Y. Bonaventure
2
5
6
6
USA
Jessica Pegula
J. Pegula
1
7
2
4
07:55
USA
Kristie Ahn
Ahn
2
6
6
Schweiz
Timea Bacsinszky
T. Bacsinszky
0
0
0
Dienstag, 17.09.2019
05:00
Slowenien
Polona Hercog
P. Hercog
1
3
6
1
Rumänien
Ana Bogdan
A. Bogdan
2
6
3
6
05:00
Australien
Priscilla Hon
P. Hon
2
6
6
Rumänien
Mihaela Buzarnescu
M. Buzarnescu
0
3
4
05:00
Russland
Anastasia Potapova
A. Potapova
2
7
6
Südkorea
Na-Lae Han
N. Han
0
6
1
06:50
Ungarn
Timea Babos
T. Babos
2
6
6
Lettland
Jelena Ostapenko
J. Ostapenko
0
3
3
06:50
Spanien
Paula Badosa Gibert
P. Badosa
2
6
6
Schweiz
Jil Teichmann
J. Teichmann
0
4
4
07:05
Tschechien
Karolina Muchova
K. Muchova
2
6
3
6
Belgien
Alison van Uytvanck
A. van Uytvanck
1
4
6
2
08:25
Tschechien
Denisa Allertova
D. Allertova
0
2
5
Belgien
Kirsten Flipkens
K. Flipkens
2
6
7
08:30
Schweiz
Stefanie Vögele
S. Vögele
0
0
2
Australien
Ajla Tomljanovic
A.Tomljanovic
2
6
6
09:10
Montenegro
Danka Kovinic
D. Kovinic
1
4
6
6
Rumänien
Patricia Tig
P. Tig
2
6
3
7
Achtelfinale
Mittwoch, 18.09.2019
05:00
Belgien
Ysaline Bonaventure
Y. Bonaventure
1
6
3
0
China
Yafan Wang
Y. Fang
2
4
6
6
05:00
Russland
Anastasia Potapova
A. Potapova
0
5
6
Polen
Magda Linette
M. Linette
2
7
7
07:05
Russland
Margarita Gasparyan
M. Gasparyan
0
3
5
Belgien
Kirsten Flipkens
K. Flipkens
2
6
7
07:35
Rumänien
Ana Bogdan
A. Bogdan
1
6
4
6
USA
Kristie Ahn
Ahn
2
0
6
7
10:05
Tschechien
Kristyna Pliskova
Kr. Pliskova
1
6
3
4
Russland
Ekaterina Alexandrova
E. Alexandrova
2
3
6
6
Donnerstag, 19.09.2019
05:00
Australien
Priscilla Hon
P. Hon
2
6
5
6
Australien
Ajla Tomljanovic
A.Tomljanovic
1
3
7
1
07:20
Tschechien
Karolina Muchova
K. Muchova
2
6
6
Ungarn
Timea Babos
T. Babos
0
2
3
08:50
Rumänien
Patricia Tig
P. Tig
0
4
2
Spanien
Paula Badosa Gibert
P. Badosa
2
6
6
Viertelfinale
Freitag, 20.09.2019
05:00
Tschechien
Karolina Muchova
K. Muchova
2
6
6
Australien
Priscilla Hon
P. Hon
0
3
3
06:40
Spanien
Paula Badosa Gibert
P. Badosa
0
1
3
China
Yafan Wang
Y. Fang
2
6
6
08:00
USA
Kristie Ahn
Ahn
1
7
4
4
Russland
Ekaterina Alexandrova
E. Alexandrova
2
6
6
6
10:45
Belgien
Kirsten Flipkens
K. Flipkens
0
2
3
Polen
Magda Linette
M. Linette
2
6
6
Halbfinale
Samstag, 21.09.2019
07:00
China
Yafan Wang
Y. Fang
0
6
4
Tschechien
Karolina Muchova
K. Muchova
2
7
6
09:20
Polen
Magda Linette
M. Linette
2
7
7
Russland
Ekaterina Alexandrova
E. Alexandrova
0
6
6
Finale
Sonntag, 22.09.2019
12:30
Tschechien
Karolina Muchova
K. Muchova
2
6
6
Polen
Magda Linette
M. Linette
0
1
1